środa, 28 kwietnia 2010

Zatrzesla sie ziemia

W srode 6 kwietnia, mialam wolne. Postanowilam zostac w obozie i odpoczac, rezygnujac z cotygodniowej wyprawy do Kutacane. Zaplanowalam caly dzien, uwzgledniajac takze dluzszy niz zwykle sen. Niestety najpierw przez pol nocy szczur grasowal po moim pokoju, uparcie szukajac czegos do zjedzenia. Buszowal tak kilka godzin, sprawdzajac wielokrotnie wszystkie szeleszczace torby, skutecznie nie dajac mi zasnac. W chwile po tym, jak nieproszony gosc wyniosl sie, prawdopodobnie udajac sie w kierunku pokoju Emmy, zamknelam ponownie oczy. Nie na dlugo. Z jeszcze nie pelnego snu wyrwal mnie halas i wstrzasy. W pierwszej kolejnosci przeklelam makaki, ktore zwykle budza mnie w dni wolne, skaczac po dachu. Ktoregos dnia pewnie zwala mi go na glowe. Druga mysl przyszla po niecalej minucie. Dlaczego malpy nie spia juz skoro jeszcze na nie za wczesne oraz jak to mozliwe ze moje lozko sie kolysze.

Uslyszalam glosy chlopakow z sasiedniego domu, trzaskajace drzwi i krzyki dziewczat. Czyzby trzesienie ziemi? Gdy do wpol zaspanego umyslu dotarla ta informacja zaczelam powoli zwlekac sie z lozka. Po 2 minutach wstrzasy ustaly. Wyszlam na zewnatrz sprawdzic co sie dzieje. Rudi ze strachem w oczach potwierdzil moje podejrzenia. W taki sposob doswiadczylam mojego pierwszego trzesienia ziemi. Wstrzasy, ktore odczulismy nie byly silne, nie dokonaly zniszczen. Pospadaly jedynie rzeczy z polek i pobudka w tym dniu byla nieco wczesniej bo ok 5.00 nad ranem. Niemniej w obozie, wsrod indonezyjczykow, zapanowala chwilowa panika. Mysle, ze po trzesieniu ziemi z 2004 roku oraz tsunami, ktore po nim nastapilo, ktore to zabily 230.000 osob, a ktorych skutki wciaz jeszcze mozna ogladac w wielu miejscach, nawet niewielkie wstrzasy przywodza u tych ludzi wspomnienie tamtych wydarzen.

Oto informacja z kraju na ten temat:

‘ŚRODA 7 KWIETNIA 2010 07:42

OGŁOSZONO ALARM PRZED TSUNAMI

Groźne trzęsienie ziemi na Sumatrze. Indonezyjską wyspę Sumatrę dotknęło trzęsienie ziemi o sile 7, 8 st. Wkrótce potem nastąpiły trzy wstrząsy wtórne. Na szczęście najpierw ogłoszone ostrzeżenie przed tsunami można było wkrótce potem odwołać. Wstrząsy wtórne były odczuwane u wybrzeży prowincji Aceh, na północy Sumatry. Według gubernatora prowincji Aceh Irwandiego Yusufa, jak dotąd nie ma informacji o ofiarach, a wiele osób, które wcześniej uciekły w stronę wyżej położonych terenów, wraca już do domów. Epicentrum wstrząsu znajdowało się 205 km na północny - wschód od miasta Sibolga na północnej Sumatrze. Na wyspie - kurorcie Simeulue, koło północno-zachodniego wybrzeża Sumatry nastąpiła przerwa w dostawie prądu i wybuchła panika.’

Informacja ta pochodzi ze strony http://dziennik.pl/swiat/article581430/Grozne_trzesienie_ziemi_na_Sumatrze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz